מי ידאג לטוהר (ועדת) הבחירות


"גנבו מעטפות והכניסו אותן בתמיכת יו"ר הקלפי שהחזיק את המעטפות אצלו ביד, והוא הכניס בהן הרבה פתקים של 'ום' של אחמד טיבי. זייפו כך לפחות 50 קולות", כך העיד משה, חבר ועדת הקלפי מטעם הליכוד בקלפי מס' 11 בטמרה.  

"מהשעה שש התחילו המון זיופים על ידי תעודות זהות שלא התאימו לאלו שהציגו אותן. הרוחות התלהטו עד כדי איומים ממשיים לחיי. עם עמידתי על עמדתי גנבו לי את הטלפון וחבר הוועדה, שהיה גם ראש הכנופיה של האספסוף שחיכה בחוץ, הוציא אותי החוצה, עד שאמרתי שאתן להם לזייף ואהיה בשקט", כך מסר ישראל, חבר ועדת הקלפי מטעם הליכוד בקלפי מס' 15 בסכנין.

"בעת ספירת הקולות נספרו בסך הכל 332 קולות למפלגת חד"ש־תע"ל, ראיתי באתר שהחשיבו להם 410 קולות. 78 קולות נוספים לא הצביעו בכלל", העיד יעקב, חבר הוועדה בקלפי 14 בעראבה, עדות שאותה מאשש באופן ברור פרוטוקול הקלפי.

חיים, נציג הליכוד בקלפי מס' 9 באיכסאל, סיפר: "הצביעו בשביל הרבה אנשים שלא הגיעו להצביע. איימו עלי ב־19:30 שיהרגו אותי אם לא אעזוב את הקלפי".הוא החליט לא לסכן את חייו ועזב את הקלפי. 

אפשר להבין אותו. אבל לנו אזרחי ישראל אסור לעזוב, ועל אחת כמה וכמה אסור לשי ניצן, פרקליט המדינה, לעזוב אירועים כאלה, או להכריז בוועידת ערוץ 12 "אין בידינו נתונים בדבר זיופים רחבי היקף בבחירות בישראל", ועוד להוסיף לגבי החשדות שהועברו אליו ש"המשטרה נרתמה למשימה, אגף החקירות פעל במרץ והשאיפה היא לסיים את החקירות עוד לפני מועד הבחירות הקרובות". 

הרשה לי, פרקליט המדינה, לעדכן אותך ואת הציבור שבהודעה לבית המשפט של נציגי הפרקליטות התברר לראשונה, כי מתיק העדויות המזעזעות ב־115 קלפיות שהעביר הליכוד לוועדת הבחירות ולמשטרה, נחקרה עד כה רק קלפי אחת. לא הזמנתם לחקירה את משה, יעקב, ישראל או חיים, גם לא את חבריהם לוועדות הקלפי שזייפו לעיניהם בלי למצמץ. ואלו רק הקלפיות שדווחו למשטרה באופן רשמי; היו הרבה יותר מכך. אז לומר "אין בידינו נתונים בדבר זיופים רחבי היקף", זה – איך אומרים אצלכם? – סיקור אוהד מדי של ועדת הבחירות ושלכם. בכלל, יש משהו מקומם מאוד, כשהגוף שאחראי לאיסוף הנתונים מודיע ש"אין נתונים". איך יהיו לך, אם לא הזמנת לעדות איש מהנוכחים או ביקשת מהם את ההקלטות? 

היינו רוצים להאמין שהאפשרות שנפל פגם בהליך הבחירות מדירה שינה מעיניה של הפקידות הממונה על אכיפת החוק בישראל, ויש לנו הרגשה שגם בלי שיטות החקירה שנחשפו לאחרונה בהקשרים אחרים לגמרי, אפשר היה לגלות די הרבה "נתונים". יש לנו חשש מבוסס שאתם נוהגים בסלקטיביות בקלפיות שאתם בוחרים לקדם את חקירתן, ובסוג פעולות החקירה שאתם נוקטים לגביהן. אפילו בית המשפט העיר לכם על כך.על התוהו ובוהו הזה בקלפיות דיווחנו לשופט מלצר מייד אחרי הבחירות, וזה לא ממש הטריד אותו. בוודאי לא כמו ה"בוטים". תוהו ובוהו, כהגדרתם של השופט מלצר והיועמ"ש מאתמול, ייגרם אם יוצבו מצלמות בקלפיות.
אורוול לא היה יכול לנסח את זה טוב יותר.

למאמר המלא בישראל היום לחצו כאן >>