טרור היסטורי ותרבותי ביהודה ושומרון.


עצימת העיניים של שר הביטחון בני גנץ מהרס מזבח יהושע בהר עיבל בידי הרשות הפלשתינית, כפי שחשפה ליה ספילקין, משקף מחלה ישראלית עמוקה. הפלשתינים מבינים היטב את ערכם האוצרות הלאומיים שלנו ומפעילים כנגדם טרור עקבי ומתמשך. אצלנו למרבה הצער לא תמיד שותפים להבנה הזו. אתחיל מהשורה התחתונה – ביו"ש מתרחש כבר עשרות רבות בשנים שוד עתיקות בהיקף עצום, משודדי מערות בר כוכבא מתקופת יגאל ידין ולפניו ועד הורסי מתחם המזבח בהר עיבל לפני כחודש. 

****זהו טרור היסטורי ותרבותי, שבאופן חצוף במיוחד נעשה בחלק מהמקרים בחסות UNESCO, שקיבל מנדט מהאו"ם לשמור על המורשת העולמית, ובפועל באזורנו הוא משתף פעולה עם שכתוב ההיסטוריה והרס התרבות האנושית ע"י סניפי דעאש מקומיים.ההרס הזה נעשה בתל ארומה, נרבתא, סרטבא, ביריחו בארמונות החשמונאים ובעשרות מקומות, מתחת לאף של המנהל האזרחי.

 ****המקום אולי החמור במיוחד, הוא בירת שומרון העתיקה של ממלכת ישראל בסבסטיה. אחד האתרים הכי חשובים בארץ שכולל בתוכו את ארמונות המלך אחאב לצד מפעלי בניה של הורדוס. על הבירה הישראלית הקדומה והמרהיבה הזו מתנוסס דגל פלסטיני ומתבצעות עבודות ל"שיקומו" כאתר מורשת פלסטיני במימון ממשלת בלגיה ובחסות אונסק"ו. בדיחה עצובה ומדומיינת כמו הלאומיות הפלסטינית כולה.

 ****אז מה עושים? 

1. העברת האחריות ביו"ש מהמנהל האזרחי לרשות העתיקות - הצעת החוק שהכנתי בנושא כבר הוגשה בכנסת הזו. היא תאפשר שימור ופיקוח בכלים מתאימים. 

2. תכנית לאומית לשימור אוצרות מורשת ביו"ש - זכיתי כראש מטה שרת התרבות להיות שותף לייזום תכנית ממשלתית לחפירות בירושלים (אחרי עשרות שנים שהמדינה לא יזמה ומימנה חפירות), בתקציב ממשלתי מכובד. זה דרש מאבקים רבים מול התנגדויות מבית ומחוץ, נאבק לקדם וליישם תכנית דומה באתרים החשובים ביו"ש.

3. אכיפה וענישה – הגברת אמצעי האכיפה והחמרת הענישה, לשודדים, השוד הזה גם אם בחלקו נעשה מרדיפת ממון, הוא טרור תרבותי שמשלים את הטרור הפיסי "רצחת וגם ירשת" וכך צריך להתייחס אליו. 

****עד שנעשה את כל אלו בעז"ה ובעזרתכם בקדנציה הקרובה, אני מזמין אתכם לתרום, לחזק ולהתנדב ב-שומרים על הנצח, ארגון שכולו יוזמה אזרחית של אוהבי הארץ והמורשת, שפוקחים עיניים ומצליחים לשים את האצבע בסכר. תוסיפו את אצבעותיכם, יש הרבה חורים.