עמית הלוי (נולד בי"ב בסיוון ה'תשל"א , 5 ביוני 1971) הוא חבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד ונציג מחוז ירושלים בתנועה. ייסד את המכללה למדינאות, בית ספר למנהיגות ציבורית, ועמד בראשה במשך 13 שנים.

ביוגרפיה
עמית הלוי נולד ב-5 ביוני 1971 בחיפה, בנם השני של שם-טוב (שמי) ועפרה הלוי. הוא דור עשירי בארץ מצד אמו, שמשפחתה (פרוש) עלתה לירושלים בעליית תלמידי הגר"א בראשית המאה ה-19. אביו הוא מצאצאי גדולי רבני טורקיה, הרב חיים פלאג'י והרב חיים בכור הלוי (חיב"ה). סבו עלה לארץ ישראל בשנות ה-30 של המאה ה-20 מאיזמיר שבטורקיה.
הלוי היה שחקן מצטיין בנבחרת הנוער של הפועל בכדורסל ולמד בישיבה התיכונית יבנה בחיפה. הוא למד במשך כעשר שנים בישיבת מרכז הרב. את שירותו בצה"ל עשה בחטיבה 7 של חיל השריון.
בשנות ה-90 היה פעיל מרכזי בתנועות המחאה נגד הנסיגה מרמת הגולן והסכמי אוסלו. עבודתו הציבורית הראשונה הייתה בשנת 2000 כמנהל פרויקט עבור משרד השיכון. הלוי עסק בקליטה של קהילות יהודיות מארצות הברית ביישובי הגולן. בשנת 2000 אחרי לימודי תכנות התקבל לחברת צ'ק פוינט בתל אביב ועבד בה כראש צוות תוכנה.
בשנת 2001 התחתן ועבר ליישוב נגוהות שבדרום הר חברון. היה שותף להקמת שכונה חדשה בגבעה המערבית של היישוב וניהל בו מוסד חינוכי.
הלוי הוא בעל תואר ראשון בהיסטוריה ומדע המדינה מאוניברסיטת בר-אילן, ותואר שני במדיניות ציבורית מהאוניברסיטה העברית.
הוא תושב ירושלים, נשוי ואב לשישה.

פעילות פוליטית ופרלמנטרית
הלוי נבחר בשנת 2002 כחבר מרכז הליכוד וכחבר מזכירות הליכוד. בשנת 2017 הוזמן על ידי שרת התרבות והספורט, מירי רגב, לשמש כראש מטה במשרד ונשא בתפקיד זה במשך כשנתיים. לקראת בחירות אפריל 2019 התמודד בבחירות המוקדמות בליכוד על משבצת מחוז ירושלים. על אף מיקומה הנמוך של המשבצת ברשימה (מחוז 8 מתוך 10) התמודדו בו 11 מועמדים. הלוי ניצח בהתמודדות בהפרש גדול והוצב במקום ה-36 ברשימת הליכוד לכנסת ה-21. הליכוד זכה ב-35 מנדטים, והלוי לא נבחר לכנסת. ב-1 במאי 2019 הלוי הגיש עתירה לבית המשפט על תוצאות הבחירות, על פיה היו אי סדרים בספירת הקולות ויש להוסיף קולות לליכוד, אך הכנסת פוזרה לפני שבית המשפט הכריע בעתירה. במהלך המשפט העלה הלוי טענות קשות על התנהלותה של וועדת הבחירות המרכזית והעומד בראשה שופט בית המשפט העליון חנן מלצר. המשפט עדיין מתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים.
בבחירות לכנסת ה-22 ובבחירות לכנסת ה-23 הוצב במקום ה-39 ברשימת הליכוד, ובשתי הפעמים לא נבחר לכנסת. ב-30 ביולי 2020 נכנס לכהן בכנסת ה-23 עם פרישתו של אמיר אוחנה במסגרת "החוק הנורווגי".

המכללה למדינאות
לאחר שעבר ליישוב קדומים שבשומרון, הקים הלוי בשנת תשס"ז (2007) יחד עם שותפו ד"ר אסף מלאך את "המכללה למדינאות", כמוסד אינטלקטואלי המבוסס על הגות יהודית ציונית, במטרה להכשיר מדינאים ומנהיגי ציבור, בעלי תודעה היסטורית, עומק מחשבתי ורוחב דעת, המסורים לבניינה ולשגשוגה של מדינת ישראל. המכללה עברה אחרי שלוש שנים לירושלים ושם התבססה כבית ספר למנהיגות ציבורית. במהלך השנים במכללה הלוי פרסם מאמרים רבים וערך כמה ספרי לימוד לקורסים שונים של המכללה.